Достапни линкови

Земјотреси во Индискиот Океан и во Јапонија- можност од цунами


Силен земјотрес со интензитет од 7,6 степени според Рихтеровата скала, ги погоди ноќеска Андамските острови во Индискиот океан. Земјотрес, но со јачина од 6,4 степени го погоди и центалниот дел на Јапонија. Засега нема информации за жртви. Индиските власти, како и оние во Токио, предупредиле на можноста да се појави цунами. Според Американскиот геолошки институт, замјотресот бил доволно силен да покрене цунами на тоа подрачје, но засега нема податоци за формирање голем бран.
XS
SM
MD
LG