Достапни линкови

Шведското претседателство на ЕУ го критикува иселувањето на Палестинците


Шведското претседателство на Европската унија го критикува неодамнешното иселување на палестински семејства од Источен Ерусалим. Претседатеството вели дека иселувањето од Источен Ерусалим, „кое очигледно го прават израелските власти“ е неприфатливо.
Тие велат дека новите иселувања „го потврдуваат загрижувачкиот тренд кој се спротивставува на создавањето атмосфера што ќе придонесе за наоѓање прифатливо решение на конфликтот меѓу Израелците и Палестинците.“
Израелската полиција „вчера“ исели околу 50 Палестинци од Источен Ерусалим.
XS
SM
MD
LG