Достапни линкови

Утре официјални резултати од изборите во Албанија


Албанската централната изборна комисија утре ќе ги соопшти официјалните резултати од парламентарните избори кои се одржаа на 28 јуни, потврди претседателот на Комисијата Арбен Ристани. Според Уставот на Република Албанија, по соопштувањето на официјалните резултати од изборите може да почнат активностите за формирање влада, право кое и следува на партијата која освоила најмногу гласови.
XS
SM
MD
LG