Достапни линкови

Русија и САД продолжуваат со преговори во септември


Русија и САД се согласија да ја одржат счедната рунда разговори за нуклеарно разоружување кон крајот на август или кон почетокот на септември годинава, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Претходно, американски портпарол потврди дека бил постигнат „позитивен напредок во овонеделните преговори во Женева“. Претседателите на Русија и САД неодамна се согласија да ги намалат нуклеарните арсенали на двете земји. Крајната цел на преговорите е обновување на спогодбата СТАРТ која САД и Русија ја потпишаа во 1991 година.
XS
SM
MD
LG