Достапни линкови

Грипот А ( Х1Н1) се шири на Балканот?


Во Подгорица е потврдено дека два пациенти, се инфицирани од новиот вирус на грип од типот А (Х1Н1). Со тоа, како што е соопштено од Министерството за здравство, бројот на заболените во Црна Гора е зголемен на шест, додека наодите на тројца пациенти се обработуваат. Министерот за здравство на Северно кипарската турска република, призната од Турција, соопшти дека и таму се регистрирани првите два случаи на заразени од овој тип на грип, јави Си-Ен-Ен Турк. Во исто време во Република Кипар беа потврдени пет нови случаи на заразени со грипот А, со што бројот на лицата заболени од новиот грип се зголеми на 25 лица.
XS
SM
MD
LG