Достапни линкови

Претседателски избори во Иран


Во Иран се во тек претседателски избори кои можат да го одредат тонот на односите на таа земја со Западот околу нејзините нуклеарни активности. Во трката се четворица кандидати, вклучувајќи го и актуелниот претседател Махмуд Ахмадинеџад. Главен ривал му е поранешниот премиер, реформистот Мирхосеин Мусави. Право на глас имаат 46 милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG