Достапни линкови

Претседателски избори во Иран


Во Иран денеска се гласа за претседател на државата. Главната битка се води меѓу актуелниот претседател Махмуд Ахмадинеџат и поранешниот премиер Мир Хосеин Мусави, кој се смета за реформист. Во претседателската трка учествуваат уште двајца кандидати. Иранската Револуционерна Гарда на крајот на кампањата ги предупреди реформистите дека нема да биде толериран каков било обид за револуција.
XS
SM
MD
LG