Достапни линкови

Претпоследна фаза на изборите во Индија


Во Индија денеска се гласа во четвртата од петте фази на општите избори во таа земја. Денеска гласаат над девеесет милиони луѓе за осумдесет и пет пратеници во долниот дом на парламентот во кој има петстотини четириесет и три места. Во досегашните фази битката главно се водеше меѓу владејачката Конгресна коалиција и опозиционата Хинду националистичка партија Баратија Џаната. Резултатите од изборите се очекуваат кон средината на месецов.

XS
SM
MD
LG