Достапни линкови

Протести на српското население во Косовска Митровица


Полицијата на ЕУЛЕКС употребила солзавец за да спречи инциденти меѓу срби и албанци во населбата Брѓани во северниот дел од Косовска Митровица, каде српското население оддржува протести поради активностите за обновување на куќи на албанци во таа населба. Претставници на српското население најавија дека ќе продолжат со протестите во тој дел од Митровица се додека не се прекине со реновирањето на албанските куќи.
XS
SM
MD
LG