Достапни линкови

Вести

Преку ДИК поднесени 18 тужби до Управниот суд

До Управниот суд преку Државната изборна комисија се поднесени 18 тужби за гласањето во првиот круг од изборите. Од нив, како што соопштува ДИК, три тужби се од коалицијата ВМРО Демократска партија – ТМОРО - ВЕП, девет тужби се од Партијата Нова демократија, пет од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и една тужба е поднесена од Група избирачи од Охрид.

види ги сите денешни вести

НАТО презема поголема улога во координацијата на воената помош за Киев

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, 13 јуни 2024 г.
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, 13 јуни 2024 г.

НАТО најави дека ќе преземе поголема улога во координирањето на испораката на оружје за Украина, помагајќи и да се одбрани од руските напади.

„Ова не го прави НАТО страна во конфликтот, но ќе ја зајакне нашата поддршка за Украина да го задржи правото на самоодбрана“, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред новинарите во Брисел, пренесе Ројтерс.

Во средата, Унгарија се откажа од противењето на пакетот за поддршка на Украина што НАТО планира да биде договорен на самитот во Вашингтон во јуни.

За време на посетата на Столтенберг на Будимпешта, унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека неговата земја нема да ги блокира одлуките на НАТО за поддршка на Украина, но посочи оти тој нема да биде вклучен во тоа.

Унгарија е во расчекор со другите членки на НАТО поради континуираните блиски врски на Орбан со Русија и неговото одбивање да испрати оружје во Украина.

На 13 јуни, лидерите на земјите од Г7 се согласија за заем од 50 милијарди долари за Украина користејќи ги замрзнатите руски средства запленети од западните земји. Велика Британија и Канада одделно исто така најавија нова финансиска и воена поддршка за Киев.

Претседателот на САД Џо Бајден и украинскиот претседател Володимир Зеленски, пак, потпишаа десетгодишен билатерален договор на самитот на Г7 во Италија.

Русија ја започна својата инвазија на Украина во февруари 2022 година. Откако украинските сили го спречија рускиот напредок кон Киев, борбите главно беа преместени на југ и на исток.

Италија уапси осомничен за помагање во бегство на Русин баран од САД

Италијанска полиција (фотоархива)
Италијанска полиција (фотоархива)

Италија уапси маж осомничен дека му помагал на Артем Ус, син на руски гувернер, да избега во Русија со цел италијанските власти да не го екстрадираат во САД каде се бара за наводен нелегален извоз на воена технологија.

Осомничениот наводно организирал Артем Ус да ја напушти Италија во март 2023 година, еден ден откако италијанскиот суд одобри тој да биде екстрадиран на американските власти.

Артем Ус е син на гувернерот на сибирскиот регион, Александар Ус, а беше приведен на аеродромот „Малпенса“ во Милано во октомври 2022 година, врз основа на потерница распишана од САД.

Вашингтон ги обвинува Ус дека се вплеткан во нелегални шеми за извоз на американската воена технологија во Русија. Американското Министерство за правда објави дека дел од опремата е „откриена на боиштата во Украина“, пишува Франс прес.

И покрај тоа што носеше електронска алка за следење, Ус исчезна од неговата резиденција во Италија за по неколку дена да објави дека се вратил во Русија.

Во САД тој се соочува со затворска казна до 30 години затвор поради обвиненија за кршење на санкциите и за перење пари. Стејт департментот претходно објави награда од седум милиони долари за оние кои ќе дадат корисни информации за Ус.

Осомничениот маж кој сега е уапсен во Италија, е од руска националност и се товари дека ги следел одлуките на судот во Милано за да подготви план за бегство на Ус.

„Тој е жител на Швајцарија, кој е обвинет дека контактирал со членовите на бандата која потоа го реализираше бегство“, се вели во соопштението на обвинителството во Милано.

Обвинителството соопшти дека 54-годишникот, чие име не е објавено, бил во постојан контакт со семејството на Ус.

Според објавените информации, осомничениот е и „акционер во бројни руски компании во кои се вклучени членови на семејството Ус“.

Медиумите во Италија го идентификуваа како претприемач со име Дмитриј Чиракадзе, кој е коосновач на групата Pravo.ru која обезбедува помош за веб-страниците на руските судови.

Претходно за овој случај беа уапсени петмина мажи кои со автомобил, преку рута низ Балканот, го изведоа бегство на Ус. Италијанското обвинителство на 6 декември минатата година потврди дека меѓу нив е и државјанинот на Босна и Херцеговина, Владимир Јованчиќ.

Одбор за акредитација: Факултетот за здравствени науки во Струга нема да почне со работа додека не се исполнат законските услови

Компаниите на Генз Мерко, син на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко
Компаниите на Генз Мерко, син на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко

На Факултетот за здравствени науки на Меѓународниот Универзитет во Струга нема да се запише ниту еден студент, нема да се студира и нема да се почне со работа се додека не се исполнат законските услови за акредитација на студиските програми за прв циклус на стручни студии за општа медицинска сестра и студии за здравствена нега, соопштија од Одборот за акредитација на високото образование.

Соопштението следува по информацијата дека Меѓународниот универзитет во Струга кој е во делумна сопственост на Генц Мерко, син на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, ќе добие уште една лиценца за отворање на Факултетот за здравствени науки.

„Првата поднесена студиска програма за здравствена нега (медицинска сестра/медицински техничар) од Факултетот за здравствена нега на Меѓународниот Универзитет во Струга, на седницата на Одборот за акредитација на високото образование на 06.06.2024 година е одбиена бидејќи не ги исполнува законските услови“, се наведува во соопштението од Одборот.

Од таму велат дека Факултетот за здравствени науки на Меѓународниот универзитет во Струга нема да запишува студенти, зошто за да почне со работа, треба да ги акредитира поединечно студиските програми за прв циклус на стручни студии за општа медицинска сестра и студиите за здравствена нега.

„Одборот за акредитација на високото образование не ги акредитираше и сите останати Елаборати за студиските програми од други области на факултетите на Меѓународниот Универзитет во Струга поднесени во 2024 година, односно беа одбиени од Одборот за акредитација на високото образование“, соопштија од Одборот.

Владината одлука за одобрение за основање на Факултет за здравствени науки при Меѓународниот универзитет во Струга е објавена во „Службен весник“ на 15 април годинава во време на предизборна кампања. Потпис на одлуката ставил техничкиот премиер Талат Џафери од ДУИ. Во неа е наведено дека на овој факултет се превидени две студиски програми: Општа медицинска сестра и Студии од здравствена нега, од прв циклус стручни студии (180 ЕКТС).

„Наставата на Факултетот за здравствени науки од член 1 од оваа одлука, е на македонски јазик и неговото кирилско писмо и албански јазик и неговото писмо, согласно Законот за високото образование“, пишува во одлуката објавена во „Службен весник“.

На веб страницата на Меѓународниот универзитет Струга веќе е најавено дека во склоп на Универзитетот има и Факултет за здравствени науки. Покрај овој факултет, студентите на овој Универзитет се запишуваат и на Факултетот за политички науки, за економски науки, правни науки и информатички технологии.

Во јуни минатата година Соединетите Американски Држави го ставија Мерко на „црната листа“ лица на кои им се забранува влез во САД. Санкцијата се однесува и сопругата на Мерко, Шпреса, и неговите три возрасни деца, Генц, Назмије и Дренуша. Потесното семејство на Мерко се смета за „неподобно“за влез во САД.

Против Мерко Обвинителството во Струга и тоа во Скопје за гонење на организиран криминал и корупција во март годинава поднесоа две обвинениј. Првото за несовесно работење во службата, а второто за набавката на службениот автомобил „Ауди А6“. Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција на 29 февруари го поднело обвинението до Кривичниот суд Скопје за злоупотреба на службената положба и овластување. Според обвинението Мерко се соочува со максимална затворска казна од 5 години.

Путин ги кажа условите за мировни преговори со Украина

Владимир Путин, претседател на Русија
Владимир Путин, претседател на Русија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе преговара со Украина ако украинските сили се повлечат од четири региони, за кои тврди дека се руска територија и ако Киев се откаже од влезот во НАТО.

Путин денеска, 14 јуни, зборуваше пред претставници на руското Министерство за надворешни работи, во пресрет на мировната конференција за Украина во Швајцарија на која Русија не беше поканета.

„Штом Киев зпочне со повлекување на војниците од регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје и откако ќе објави дека се откажува од планот за влез во НАТО, веднаш ќе дадеме наредба за прекин на огнот и за почеток на преговорите“, рече Путин, наведувајќи ги условите за мир кои се спротивни на условите поставени од Украина.

Тој рече дека целта на предлогот е конечно решение на конфликтот, нагласувајќи дека Кремљ е „подготвен да ги почне преговорите без одлагање“.

Михаило Подољак, советник на украинскиот претседател, ги отфрли условите поставени од Путин, нагласувајќи дека „се е целосна измама“, пренесе агенцијата АФП.

„Ослободете се од илузиите и престанете да ги сфаќате сериозно „предлозите на Русија“ кои се навредливи за здравиот разум“, напиша Подољак на социјалните мрежи.

Ставот на Украина е дека мирот може да се заснова само на целосно повлекување на руските сили и обновување на украинскиот територијален интегритет.

Изјавата на Путин доаѓа во моментот на самитот во Италија на лидерите на групата седум развиени земји во светот (Г7) и додека Швајцарија се подготвува да биде домаќин на светските претставници со цел да се обиде да ги претстави првите чекори кон мир во Украина.

Русија почна инвазија на Украина во февруари 2022 година. Откако украинските сили го спречија рускиот напредок кон Киев, борбите главно беа преместени на југ и на исток.

Покрај анексијата на Крим во 2014 година, Путин во септември 2022 година прогласи анексија на четири региони на источна и јужна Украина, иако тој не контролира целосно ниту еден од нив.

Милошоски, Митрески и Бендевска избрани за потпретседатели на Собранието

Седница на Собранието на Република Северна Македонија
Седница на Собранието на Република Северна Македонија

Пратениците Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, Јован Митрески од СДСМ и Весна Бендевска од Движењето ЗНАМ се избрани за потпретседатели на Собранието на Северна Македонија.

За нивниот избор на потпретседателската функција во Собранието гласаа мнозинство пратеници на денешната пленарна седница која уследи откако претходно на собраниската Комисија за избори и именувања тројцата беа утврдени како потпретседателски кандидати.

За Милошоски гласаа 69 пратеници, за Митрески се изјаснија 82 пратеници, а за Бендевска гласаа 70 пратеници.

Ниту еден пратеник не гласаше „против“ или „воздржано“ за изборот на тројцата потпретседатели на парламентот.

По гласањето, новоизбраните потпретседатели дадоа свечена изјава во пленарната сала. Заклетва пред пратениците дадоа Јован Митрески и Весна Бендевска. Антонијо Милошоски отсуствуваше од седницата поради здравствени причини, а свечената изјава ќе ја даде на првата наредна пленарна седница.

Условно осудени седум лица за упадот во М-НАВ

Северна Македонија - Контрола на летање, М-НАВ, Скопје
Северна Македонија - Контрола на летање, М-НАВ, Скопје

Седум лица се условно осудени за упадот во просториите на М-НАВ на 4 јануари годинава, што се случи по прес-конференција на Струковиот синдикат на контролори на летање кој алармираше за неправилности на оглас за вработувања во оваа институција.

Според пресудата што денеска ја објави Основниот кривичен суд Скопје,овие седум лица се обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено лице во вршење службено дејство. На шестмина им е изречена условна осуда, казна затвор во траење од шест месеци, која нема да се изврши доколку во рок од една година и шест месеци по правосилноста на пресудата не сторат ново кривично дело.

За еден обвинет, кој и бил претходно осудуван за дело против општата сигурност, изречена е казна затвор од две години, која нема да се изврши доколку во рок од пет години по правосилноста на пресудата не стори ново кривично дело.

Судот на овој обвинет му одреди и други обврски кои ќе бидат предмет на заштитен надзор.

За осмиот осомничен опфатен со првичната истрага постапката е запрена, бидејќи тој не учествувал во дејствијата на спречување на службеното лице во вршењето на работите.

„Во текот на истражната постапка беа обезбедени вербални искази од вработени лица во М-НАВ како сведоци на настанот и од оштетеното службено лице, како и извештаи за безбедноста на авиосообраќајот во критичниот момент од Агенцијата за цивилно воздухопловство и од меѓународната агенција Еуроконтрол. Овие докази не посочуваат дека во времето на извршување на дејствијата на обвинетите имало опасност и била загрозена безбедноста на воздушниот сообраќај и од тие причини не опстојува кривичното дело – Загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај од член 303 од Кривичниот законик за што беше поведена истрага“, соопштија од Основниот кривичен суд Скопје.

Околу Нова година вработени во М-НАВ и еден од директорите најавија откази поради последниот оглас за вработувања во оваа институција. Тие обвинија дека директорите донеле одлуки за вработување на несоодветен кадар кој не ги исполнува законските критериуми и потребни знаења. Тоа беше причина за упадот во Контрола на летање.

Во меѓувреме излегоа и информации дека во компанијата се вработени роднини на сегашни и поранешни министри и политичари, како што тогаш објави емисијата КОД на телевизија Телма.

Случувањата во М-НАВ доведоа и до разрешувања на раководните позиции. Владата по седницата одржана на 9 јануари даде насоки до Надзорниот одбор на институцијата да разреши двајца од тројца директори: Фахрудин Хамиди, кој беше извршен директор, и Љубе Стаменковски, кој беше секторски-технички директор.

Уште седум поранешни пратеници добија апанажа

Северна Македонија - седница на Собранието на Република Северна Македонија, 28.5.2024 година
Северна Македонија - седница на Собранието на Република Северна Македонија, 28.5.2024 година

Поранешните пратеници Арбен Зибери, Вјолца Адеми и Бедри Фазли од ДУИ, Снежана Калеска - Ванчева и Љатифе Шиковска од СДСМ, Енес Ибрахим од Партија за движење на Турците и Бастри Бајрами од „Беса“ ќе добијат апанажа по завршувањето на пратеничката комиија, утврди собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

Комисијата го донесе ова решение на денешната седница, со еден глас „против“.

Беше прифатено и барањето за остварување на отпремнина при заминување во пензија на поранешните пратеници Коле Чаракчиев, Стојан Миланов и Панчо Минов.

Комисијата го усвои и барањето Арбен Исаку, член на Советот на јавните обвинители на Република Северна Македониј, да остварува плата по престанок на функцијата.

Покрај овие седум, комисијата претходно им го прифати барањето за апанажа на уште 29 поранешни пратеници. Тие испратиле барање до Собранието за да го искористат своето законско право да добиваат една година плата од државата, иако веќе не извршуваат функција.

Законскиот рок за поднесување на барање за апанажа истекува на 28 јуни, односно 30 дена по верификација на мандатите на новите пратеници.

Според законот, апанажата е во висина на платата на пратениците и ја исплаќа Собранието. По завршувањето на пратеничкиот мандат од минатиот собраниски состав такво законско право може да искористат вкупно 57 пратеници.

Пратеничката нето плата во македонското собрание во просек изнесува околу 109 илјади денари, без при тоа да се пресметаат додатоците што ги добиваат за работен стаж, како и за учество во работните групи и собраниските тела.

Продолжува рекордниот увоз на струја во Украина

Rаботник поправа далновод по ракетниот напад во Харков, на 6 април 2024 година.
Rаботник поправа далновод по ракетниот напад во Харков, на 6 април 2024 година.

Украина е подготвена да продолжи да увезува рекордни количини електрична енергија за да го надомести недостатокот предизвикан од руската таргетирање на енергетската инфраструктура, што го десеткуваше производството на струја.

Украинскиот електроенергетски оператор „Укренерхо“ на 14 јуни соопшти дека ќе увезе 31.904 мегават часови енергија, соборувајќи го претходниот рекорд од 29.796 мегават часови поставен претходно оваа недела.

Најавата доаѓа еден ден откако украинската влада соопшти дека земјите-членки на Групата седум (Г7) се согласиле да обезбедат повеќе од милијарда долари за поддршка на енергетскиот сектор на Украина.

Русија ги засили своите ракетни и беспилотни напади врз енергетската инфраструктура на Украина од март, предизвикувајќи чести прекини на струја во многу региони. Киев беше принуден да увезува струја од Европската унија за да ги задржи светилките вклучени.

Лидерите на земјите од Г7 на самитот во Италија се согласија да обезбедат заем од 50 милијарди долари за Украина. Договорот ќе ги искористи каматите и приходите од повеќе од 260 милијарди американски долари замрзнати руски средства, главно чувани во Европа.

Дополнително, американскиот претседател Џо Бајден и украинскиот претседател Володимир Зеленски потпишаа десетгодишен безбедносен договор на маргините на самитот на Г7, оценувајќи го како пресвртница во односите меѓу нивните земји.

Бајден рече дека целта „е да се зајакнат одбранбените и одвраќачките способности на Украина“.

Ерменија негира дека нападнала азербејџански војници

Азербејџанските сили се движат кон регионот Агдам, архивска фотографија, 2020 година.
Азербејџанските сили се движат кон регионот Агдам, архивска фотографија, 2020 година.

Армијата на Ерменија ги негираше тврдењата на Азербејџан дека ерменските сили отвориле оган врз азербејџанските трупи во ексклавата Нахичеван во Баку.

Ден претходно, на 13 јуни, азербејџанското Министерство за одбрана ги обвини ерменските војници дека ги напаѓаат азербејџанските позиции во селото Хавуш во регионот Шаур, селото Нургут во регионот Ордубад и селото Гунеј Гишлаг во регионот Шахбуз.

Ерменија и Азербејџан имаат договор за прекин на огнот на границата и преговараат за мировен договор.

Истовремено, во Ереван изминативе денови имаше протести и судири меѓу полицијата и демонстрантите, при што полицијата употреби солзавец и шок бомби и при што имаше и повредени.

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан ги бранеше полициските акции против демонстрантите, најавувајќи во парламентот дека Ерменија целосно ќе се повлече од Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) предводена од Русија.

ОДКБ е сојуз на шест поранешни советски држави - Русија, Ерменија, Белорусија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан.

На 8 мај, Ерменија објави дека престанала да дава финансиски придонеси за ОДКБ. Претходно, пак, го суспендираше учеството во заеднички воени вежби, состаноци на високо ниво и други активности.

Тензиите меѓу Ерменија и Русија почнаа откако ерменските власти ги обвинија руските мировници дека не ја запреле молскавичнатаа офанзива на Азербејџан во септември 2023 година. Таа акција му даде целосна контрола на Баку врз Нагорно-Карабах, кој со децении беше контролиран од Ерменците таму со поддршка на Ереван.

Москва ги отфрли обвинувањата, тврдејќи дека нејзините трупи немале мандат да интервенираат.

Бајден и Зеленски потпишаа десетгодишен безбедносен договор на самитот на Г7

Италија - Володимир Зеленски, претседател на Украина и Џо Бајден, претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Италија, 13 јуни 2024 година
Италија - Володимир Зеленски, претседател на Украина и Џо Бајден, претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Италија, 13 јуни 2024 година

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД) Џо Бајден и претседателот на Украина, Володимир Зеленски, потпишаа десетгодишен билатерален договор на самитот на земјите од Групата седум (Г7) во Италија.

„Ова е документ без преседан. Денеска е навистина историски ден“, изјави Зеленски за договорот што го потпиша со Бајден.

Бајден претходно изјави дека гаранциите за Украина ќе бидат исти како оние за Израел, покривајќи ја финансиската и воената помош, како и можноста за заедничко производство на оружје.

Зеленски е убеден дека „најсилниот договор“ ќе зачува човечки животи и дека содржи одредби за „чекори за одржлив мир“ по завршувањето на војната.

Тој рече и дека договорот вклучува борбени авиони Ф-16 и друго оружје што Украина го бара долго време.

„Нашиот безбедносен договор е мост за членството на Украина во НАТО“, рече Зеленски.


Бајден рече дека договорот ќе им овозможи на двете земји да ја прошират размената на разузнавачки податоци, да ја продолжат обуката на украинските војници и да инвестираат во индустриската база на Украина за Киев да може самостојно да произведува муниција.

Бајден е убеден дека договорот ќе ја направи Украина „силна, одржлива и издржлива“.

Украина од почетокот на руската инвазија потпиша 15 билатерални безбедносни договори со голем број земји - од Обединетото Кралство, Франција и Германија до Италија.

Претходно, лидерите на Групата седум (Г7) договорија заем од 50 милијарди долари за Украина користејќи замрзнати руски средства како колатерал, додека Британија и Канада, исто така, одделно најавија нова финансиска и воена поддршка за Киев.

Самитот на Г7 започнува еден ден откако Русија уби најмалку девет лица во смртоносниот напад на украинскиот град Кривиј Рих, родниот крај на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Украинската влада на 13 јуни соопшти дека земјите од Г7 одделно се согласиле да обезбедат повеќе од една милијарда долари за поддршка на енергетскиот сектор на Украина.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG