Достапни линкови

Катами се повлече од претседателските избори во Иран


Поранешниот ирански претседател Мохамад Катами се повлече од претседателските избори, закажани за дванаесетти јуни годинава. Тој својата поддршка му ја понуди на поранешниот премиер Мир Хосеин Мусави. Посматрачите веруваат дека ваквиот потег е со цел здружување на умерените гласачи во Иран. Конзевративците излегуваат со еден кандидат, актуелниот шеф на државата Махмуд Ахмадинеџад.
XS
SM
MD
LG