Достапни линкови

Истрага за авионската несреќа во Амстердам


Холандски експерти ги истражуваат причините поради кои турскиот авион се урна при слетувањето на аеродромот во Амстердам. Земени се детални фотографии од местото на несреќата а црните кутии и видео записите се испартени во Париз каде што има специјална опрема за анализа. Во вчерашната несреќа најмалку девет лица загинаа меѓу кои и двајцата пилоти, а 125 луге ја прживеаја несреќата. Шестмина од повредени се во критична состајба.
XS
SM
MD
LG