Достапни линкови

Будимпешта: Авганистанци штрајкуваат со глад во катедрала барајќи бегалски статус


Унгарската полиција соопшти дека 30-тина Авганистанци започнале штрајк со глад во централната катедрала Свети Стефан во Будимпешта,барајќи бегалски статус во Унгарија. Според истите извори Авганистанците дошле во престолнината од источниот град Дебречен. Во меѓувреме, со нив почнале да преговараат претставници на надлежните органи. Засега, нема други детали.
XS
SM
MD
LG