Достапни линкови

Осло: Марти Ахтисари ја доби Нобеловата награда за мир


Нобеловата награда за мир ја доби поранешниот фински претседател Марти Ахтисари. Како што соопшти денеска Нобеловиот комитет во Осло оваа награда на Ахтисари му се дава за неговите напори за решавање на меѓународни конфликти во изминативе 30 години. Наградата изнесува милион и 400 илјади долари.
XS
SM
MD
LG