Достапни линкови

Индија: Рајс најави потпишување договор за цивилна нуклеарна соработка со Индија


Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс изјави дека наскоро ќе биде потпишан договорот за цивилна нуклеарна соработка со Индија. Рајс која денеска пристигна во Њу Делхи рече дека поради процедурални прашања, потпишувањето на договорот е одложен. Според договород, американси компании ќе можат да продаваат нуклеарно гориво, технологија и реактори во Индија, а меѓународни инспектори ќе можат да ги посетуваат индиските цивилни нуклеарни постројки.
XS
SM
MD
LG