Достапни линкови

Њујорк: Официјално отворено 63–тото годишно заседание на Генералното собрание на ОН


Во седиштето на ОН во Њујорк синоќа официјално беше отворено 63-то годишно заседание на Генералното собрание на Светската организација. Отворањето го прогласи новиот претседавач на собранието Мигел д` Еското Брокман од Никарагва. Досегашниот претседавач Срѓан Керим го затвори 62-то заседание, при што беше усвоена резолуција со која од земјите членки се бара до февруари идната година да почнат меѓувладини преговори за проширување на Советот за безбедност на ОН.
XS
SM
MD
LG