Достапни линкови

Скопје: Црвенковски лидер на СДСМ по завршување на мандатот, Заев в.д. претседател дотогаш


Шефот на државата Бранко Црвенсковски по завршување на мандатот во мај ке се врати на лиидерската позиција во Социјал Демократски сојуз, а актулниот партсики потпреседатл Зоран Заев дотогаш ке ја извршува функцијата ВД претседател - одлучи синока извршниот одбор на партијата.Овие одлуки треба да бидат потврдени и од центарлниот одбор чија седница е закажана за утре. Како што информираат од партијата месецов СДСМ ке одржи конгрес на кој треба да биде потврдена одлуката Заев да ја извршува функцијата до Мај кога ке се одржи и изборот на партиски лидер.
XS
SM
MD
LG