Достапни линкови

Приштина: Косово нема да дозволи паралелни структури


Заменикот премиер на Косово Хајредин Кучи вчера изјави дека српската заедница ке биде интегрирана во косовското општетсво но дека официјална Приштина нема да дозволи формирање на паралени структури бидејки тоа е против уставно. Неговиот кометар доага откако цивилниот администатор на Обединтее Нации во Косово Ламберто Заниери изјави дека треба да се почне дијалог за царини во Северниот дел од земјата а предложи и создавање на српска полиција која би функцинирала во состав на косовската. Во мегувреме како што јавуваат агенциите генералниот секретар на светскатака организација Бан Ки Мун го именувал својот политички советник Николас Хајсон за замник на Заниери додека тој е на годишен одмор.
XS
SM
MD
LG