Достапни линкови

Варшава: Четири рудари загинале во експлозија на метан гас во руник за јаглен


Во експлозија на метан гас во рудник за јаглен во јужна Полска загинале 4 рудари а 23 се повредени. Експлозијата се случила на длабочина од 900 метри и засега не се знае причината. Во рудниците за јаглен во Силесија имаше несреќа и во Јануари годинава кога загинаа 2 рудари.
XS
SM
MD
LG