Достапни линкови

Тбилиси: Грузија ја обвини Русија дека се обидува да ја присвои Абхазија


Тбилиси ја обвини Москва дека се обидува да ја присвои територијата на отцепениот грузциски регион Абхазија. Грузискиот заменик министер за надворешни работи Григол Вашадзе последната одлука на Русија да прати невооружени војници во Абхазија кои ке работат на обвнова на железницата ја искоментира како уште еден агресивен чекор на Москва. Кремљ пак соопшти дека потегот го смета за хумантирна помош. Во мегувреме рускиот премиер Владимир Путин во интевју за францускиот весник Ле Монд рече дека понудата на грузискиот претесдател Михаил Сакашвили за поголема автономија за Абхазија е вистинскиот план.
XS
SM
MD
LG