Достапни линкови

Белград: Денеска парламентарни и локални избори


Денеска во Србија се одржуваат парламентарни и локални избори. Главната битка за гласови се води мегу проевроскиот блок партии на демократот Борис Тадик и блокот партии кои се против интеграциите на земјата без Косово на чие чело е радикалот Томислав Николик. Како што јавуваат агенциите изборите без инциденти се спроведуваат и во општините во Косово каде што живеат Срби. Според републичката изборна комисија до 10 часот на гласачките места излегле 9,98 насто од гараганите со право на глас.
XS
SM
MD
LG