Достапни линкови

Москва: Думата го избра Путин за премиер на Русија


Долниот дом на рускиот парламент, Државната Дума на денешната вонредната седница го потврди изборот на Владимир Путин за премиер на Русија. Тој по осум години шеф на државата и официјално вчера таа функција му ја предаде на неговиот наследник Дмитри Медведев. Путин во говорот пред пратениците изјави дека приоритена задача на идната влада ќе биде справување со инфлацијата во земјата. Партијата на Путин Единствена Русија има повеќе од дво третинско мнозинство во парламентот.
XS
SM
MD
LG