Достапни линкови

Сараево: Одвојувањето на Република Српска од Босна ќе биде загрозување на Дејтонскиот Договор


Високиот претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина Мирослав Лајчак изјави дека секој чин насочен кон одвојување на Република Српска од Босна ќе го смета за загрозување на Дејтонскиот договор, а иницијаторите на таквите акти ќе сносат последици. Изјавата на Лајчак е реакција на најавата дека на дваесет и седми овој месец ќе се одржи протестен митинг на кој ќе биде побарано од Собранието на Република Српска да прогласи самостојност на тој ентитет, односно одвојување од Босна.
XS
SM
MD
LG