Достапни линкови

Техеран: Сојузниците на Махмуд Ахмадинеџад освоиле најногу места во Парламентот


Иранските изборни резултати покажуваат дека Сојузниците на претседателот Махмуд Ахмадинеџад освоиле најмногу места. Во парламентот кој има 290 пртатеници, сојузниците на претседателот освоиле 67 места,а конзервативците 46.Реформистите добиле 30, додека 42 места ке преземат независни кандидати. Реформистичките лидери изјавија дека гласањето не било фер и имало нерегуларности.
XS
SM
MD
LG