Достапни линкови

Анкара: Турција го повика на консултации својот амбасадор во Вашингтон по резолуцијата во Конгресот


Турција го повика на консултации својот амбасадор во Вашингтон, откако надворешно –политичкиот Комитет на американскиот Конгрес усвои резолуција со која ги опишува како геноцид масакрите на Отоманските Турци од Првата Светска Војна во кои загинале 1,5 милиони Ерменци. Резолуцијата беше усвоена и покрај приговорите од Белата Куќа дека тоа може да ги наруши односите со Турција.
XS
SM
MD
LG