Достапни линкови

Вашингтон: Усвоен нацрт законот за укинување на ограничувањата за прислушување


Претставничкиот дом на американскиот конгрес го усвои нацрт законот со кој се укинуваат ограничувањата за прислушување на осомничени за подкотовка на терористички напади на Соединетите држави, јавуваат агенциите. Сенатот во петокот гласаше за истиот нацрт закон, односно за нова верзија на законот од 1978 година кој ке го олесни прислушувањто кога е во прашање можно загрозување на националната безбедност.
XS
SM
MD
LG