Достапни линкови

Токио: Јапонските власти наредиле затворање на нуклеарната централа


Јапонските власти наредиле затворање на неодредено време на нуклеарната централа во Кашивазаки од која по неодамнешниот земјотрес истекла радиоактивна вода. До ова дојде откако беше откриено дека радијацијата на водата била за пеесет насто поголема од она што претходно беше соопштено. Од јапонската компанија Токио електрик пауер сепак велат дека радиоактивниот материјал не преставува опасност за околината. Нуклеарната централа во Кашивазаки е најголема во светот.
XS
SM
MD
LG