Достапни линкови

Астана: Русија и Казахстан потпишуваат договор за заеднички центар за збогатување ураниум


Рускиот претседател Владимир Путин денеска во главниот град на Казахстан, Астана, се состанува со претседателот Нурсултан Назарбаев. Се очекува потпишување договор за заеднички центар за збогатување ураниум во Сибир, кој би бил ствен на располагање и на други земји кои имаат потреба од нуклеарно гориво за мирољубиви цели.
XS
SM
MD
LG