Достапни линкови

Атина: Грција не прифаќа логика на поразени и победници во спорот со името со Македонија


Грција не ја прифаќа логиката на поразени и победници а уште повеќе кога станува збор за соседна земја. изјави портпаролот на грчкото МНР Јоргос Кумацакос коментирајки ги написите во македонските медиуми за поднесената резолуција во американскиот Конгрес. Грција, според Кумацакос, чекала Македонија да ги напушти разлилчните облици на иредентизам кон земја членка на НАТО и ЕУ и тежнее за заеднички прифатливо решение за името, порача Куцумакос.
XS
SM
MD
LG