Достапни линкови

Лондон: Контакт Групата останува единствена во намерата за мир на Косово и регионот


Контакт Групата, и покрај разликите, останува единствена во намерата да го промовира мирот на Косово и во регионот, е соопштено по состанокот во Лондон на кој беше разгледан планот на Марти Ахтисари. Потсекретарот за Балканот во американскиот Стејт Департмент, Росмари Ди Карло изјави дека Соединетите Држави настојуваат косовското прашање да се затвори до јуни, годинава, најавувајки преговори, не само со Русија, туку и со другите членки на Советот за безбедност на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG