Достапни линкови

Багдад: Обесен поранешниот ирачки потпретседател Таха Јасин Рамадан


Поранешниот ирачки потпретседател Таха Јасин Рамадан е обесен рано изутрината во Багдад, со што е извршена смртната казна по обвинението за убиството на 148 шиити во 1982 година. Рамадан најнапред беше осуден на казна доживотен затвор, но по жалбата на обвинителството, му беше изречена смртна казна.
XS
SM
MD
LG