Достапни линкови

Белфаст: Во Северна Ирска се одржуваат парламентарни избори


Во британската провинција Северна Ирска денеска се одржуваат парламентарни избори. Мнозинството протестанти се за продолжување на британската власт, додека целта на републиканците католици е обединета Ирска. Делбата на власта е клучен фактор на мировниот договор од 1998 година наречен Добар Петок со што заврши 30 годишното верско насилство.
XS
SM
MD
LG