Достапни линкови

Лондон: Разговори на петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН за Иран


Пет – те постојани членки на Советот за Безбедност на Обединетите Нации и Германија денеска во Лондон ќе дискутираат за идните опции за притисок врз Иран да ја суспендира својата програма за збогатување на ураниумот. Иранскиот претседател Махмуд Ахмадионеџад вчера изјави дека иранската нуклеарната програма е воз без кочници и брзина за враќање назад, а американскиот државен секретар Кондолиза Рајс пак изјави дека Вашингтон би разговарал со Техеран доколку Иран ја запре програмата.
XS
SM
MD
LG