Достапни линкови

Авганистан: НАТО бара дополнителни трупи за справување со талибанските бунтовници


НАТО командантот во Авганистан, Дејвид Ричард, изјави дека се потребни дополнителни трупи во таа земја за справување со талбинаските бунтовници. Во Авганистан сега има околу 40 илјади странски војници, од кои 33 илјади под команда на НАТО. Американските команданти очекуваат интензивирање на талибанскиот отпор во Авганситан.
XS
SM
MD
LG