Достапни линкови

Њујорк: Седница на Советот за безбедност на ОН за Косово


Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледа напредокот во преговорите за Косово и начинот на кој треба да биде продолжен процесот за утврдување на косовскиот статус. На седницата, зад затворена врата, свои излаѓање ќе имаат специјалниот пратеник Марти Ахтисари, српскиот претседател Борис Тадиќ и претседателот на Косово Фатмир Сејдиу. Пред два дена Контакт групата побара од Ахтисари да ја започне работата на предологот за решавање на статусот на Косово.
XS
SM
MD
LG