Достапни линкови

Брисел: Дипломатските напори за решавање на кризата со иранската криза да продолжат, смета ЕУ


Министрите за надворешни работи на Европската Унија сметаат дека треба да продолжат дипломатските напори за решавање на кризата со иранската нуклеарна програма и да не се брза со воведувањето санкции против Техеран. Германскиот шеф на дипломатијата Франк Валтер Штајнмаер, на состанокот на 25-те министри на земјите членки на Унијата во Финска, изјави дека Европската Унија не сака ескалација на кризата, но оти и Иран треба да покаже сериозност за продолжување на преговорите.
XS
SM
MD
LG