Достапни линкови

Гуантанамо Беј: Судир на шестмина затвореници со чуварите


Десет затворенци во Гуантанамо Беј со рачно направено оружје се судриле со чуварите, при што 6 мина од затворениците биле повредени, соопштија американски преставници. Претходно, двајца затвореници се обиделе да се самоубијат. Немирите коинцидираат со барањето на Обединетите Нации за затворање на овој и било кој друг американски затворски центар. Белата Куќа одговори дека затворениците се добро третирани според американските закони.
XS
SM
MD
LG