Достапни линкови

Багдад: Талибани оптимист за договор со бунтовнички групи за прекин на насислствата


Ирачкиот претседател Џелал Талибани изрази оптимизам за постигнување договор со неколку бунтовнички групи за сопирање на насилставта по денешните средби со нивни претствници на кои било разговарано за нивно вклучување во политичките процеси Од друга страна британското минситерство за надворешни работи соопшти дека три лица што работеле за приватна британска копмнија во Ирак загинале во експлозија на бомба поствена на патот во блзиина на Багдад,додека американската војска информираше дека упасила седум терористи и привела 50 други во акција во јужен Багдад.
XS
SM
MD
LG