Достапни линкови

Минск: Инагурација на Александар Лукашенко


Александар Лукашенко чиј ре-избор беше маркиран како измама во Европа денеска е инугуриран за новиот пет годишен мандат како претседател на Белорусија. Белоруските власти истовремено соопштија дека ке ги ослободат преостанатите опозициски активисти од затвор во кој се најдоа по протестите поради Мартовските избори. Според затворските власти нема да биде пуштен претседателскиот кандидат Александар Козулин.
XS
SM
MD
LG