Достапни линкови

Белорусија: Претседателските избори догодина на 19 март


Долниот дом на Белорускиот парламент денеска одобри претседателските избори да бидат одржани на 19 Март идната година. Се очекува претседателот Александар Лукашенко, кој е на власт од 1994 да настапи на изборите за уште еден мандат. Европската Унија и Соединетите Држави се заканија со засилување на санкциите против Белорусија доколку и овие избори не бидат фер и демократски.
XS
SM
MD
LG