Достапни линкови

Брисел: Состанок на европските експерти по ветерина


Европските експерти по ветерина денеска во Брисел ќе одржат итен состанок на кој ќе ги разгледаат плановите за превенција од ширење на птичјиот грип по неговата појава во Романија и Турција. Британската лабараторија денеска треба да соопшти дали вирусот откриен во Романија е Ха 5 Ен 1 како и во Турција. Се стравува дека милиони луѓе би можеле да умрат доколку овој вирус мутира и стане заразен однос пренослив меѓу луѓето.
XS
SM
MD
LG