Достапни линкови

Техеран: Иран ќе продолжи со нуклеарните активности


Портпаролот на Иранското миснистерство за надворешни работи Хамид Реза Асефи соопшти дека Иранаките власти плнираат да ги продолжта нуклераните активности и покрај меѓународните притисоци за замрзнување на производството на ураниум. Британија Германија и Франција сметаат дека продолжуавњето на тие активнсоти претставува кршење на договорот постигнат во ноември во Париз, според кој Иран се обврза дека ќе ги прекине сите нукеларни активности.
XS
SM
MD
LG