Достапни линкови

Молдавија: Комунистите победија на изборите со освоени 46 насто гласови


Комунистичката партија на Молдавија, предводена од претседателот Владимир Воронин, на вчерашните парламентарни избори освоила 46 насто од гласовите, соопшти денеска изборната комисија. На второ место е коалицијата Демократска Молдавија, со 28 насто. Претседателот Воронин вети дека ќе настојува да ја интегрира Молдавија во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG