Достапни линкови

Приштина: Сореј Јесен Петерсен сака да ја поддржи работата на Харадинеј


Претставникот на Меѓународна кризна група на Косово Алекс Андерсен оценува дека шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен со противењето на покренувањето обвинине на Хашкиот трибунал против косовскиот премиер Рамуш Харадинај сакал да ја поддржи досегашната негова работа. Ставот на Петерсен е поврзан со фактот дека Харадинај за УНМИК претставува енергичен партнер кој ќе се обиде да го исполни сето она што меѓународната заедница го бара од Косово, изјави Андерсен за агенцијата БЕТА.
XS
SM
MD
LG