Достапни линкови

Пјонгјанг: Северна Кореа ја осуди заедничката вежба на САД и Јужна Кореа


Северна Кореја денеска ја осуди заедничката американско-јужно-корејска воена вежба, оценувајки дека Вашингтон и Сеул се подготвуваат за воена интервенција против Пјонг Јанг. Корејскиот полуостров сеуште технички е во воена состојба, бидејки по војната во 50-тите години не беше потпишан мировен договор, а околу 30 илјади американски војници се стационирани во Јужна Кореја.
XS
SM
MD
LG