Достапни линкови

Кобе: Комеморација по повод десетгодишнината од земјотресот во кој загинаа 60,000 луѓе


Во јапонското пристаниште Кобе денеска беше одражана комеморација по повод десет годишнината од земјотресот во кој загинаа шест илјади и четиристотини луѓе. Тоа беше најголемиот земјотрес што ја погоди Јапонија по Втората Светска војна. Во Кобе се одржува и петдневна конференција на Обединетите Нации посветена на спречувањето на природните катастрофи во светот.
XS
SM
MD
LG