Достапни линкови

Лондон: Велика Британија ќе претседава со Г-8


Велика Британија денеска го презеде претседавањето со Групата осум индустриски земји (Г-8). Приоритети на британското претседателство со Г-8 ќе бидат проблемите на Африка и климатските промени. Британскиот премиер Тони Блер во својот натпис во "Економист" посочи дека двете теми, како и заканата од меѓународниот тероризам и ширењето на оружјето за масовно уништуивање се најважните проблеми со кои се соочува светот.
XS
SM
MD
LG