Достапни линкови

Киев: Украинската влада го одложи состанокот под притисок на демонстранти


Украинската влада реши да не го одржи состанокот во кабинетот поради стотиците демонстранти кои се собраа со цел да го оневозможат премиерот Виктор Јанукович да влезе во зградата. На протестите повика Виктор Јушченко откако прелиминарните резулатати покажаа дека тој на неделните избори за претседател на државата го порази Јанукович. Украинскиот парламент имено пред неколку неделни и изрази недоверба на владата на премиерот Јануковиќ, но претседателот на заминување Леонид Кучма досега одбиваше да го отповика премиерот.
XS
SM
MD
LG