Достапни линкови

Свет: Продолжува глобалното затоплување


Светската Метеоролошка организација предупреди дека глобалното затоплување продолжува, што е и причината за екстремните временски услови и зачестените урагани. Во годишниот извештај е наведено дека 2004-та година е меѓу четирите најтопли години од 1861-ва и оти климатските промени се случуваат многу побрзо од очекуваното.
XS
SM
MD
LG