Достапни линкови

Џеда: САД ги затворија дипломатските претставништва во Саудиска Арабија


Соединетите Држави привремено ги затворија дипломатските претставништва во Саудиска Арабија, поради вчерашниот напад врз конзулатот во Џеда во кој 9 лица загинаа, вклучувајки и тројца од напаѓачите. Американскиот претседател Џорџ Буш оцени дека нападот покажува оти терористите и натаму се активни против американските интереси. Одговорноста за нападот ја превзеде саудиската келија на Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG